DUYURULAR

blog details thumb

Kısa çalışma Ödeneği 1 ay uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı basın açıklamasında, “Kısa Çalışma Ödeneği”nden faydalanma süresinin 1 ay uzatıldığını ifade etti.

Koronavirüs salgınının etkilerine karşı geçtiğimiz aylarda yürürlüğe alınan kısa çalışma ödeneği 1 ay uzatıldı. Yapılan bu son düzenlemeyle hak sahipleri ödenekten 1 ay daha yararlanabilecek.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

Kısa çalışma ödeneği: Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde devreye alınan bir uygulama. Uygulama kapsamında sigortalılara, üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar uzatılabilir) iş yerinde çalışamadıkları dönem için gelir desteği sunuluyor.

“Kısa çalışma ödeneği” özetle; olağanüstü dönemlerde iş yerlerinin kapanması halinde personel maaşlarının %60’ının devlet tarafından ödenmesi anlamına geliyor.