BLOG

blog details thumb

İŞ ARARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 7 KURAL

İş ararken en çok yapılan hatalara göz atalım.

İş görüşmesinde yanlış bir şeyi yapmanız veya söylemeniz sizin işe alınmanızı zorlaştırabilir. Mevcut işinizden çıkarken patronunuza bağırıp çağırmak da sizin gelecekte işe alınırken zorlu süreçler yaşamanıza sebep olabilir. İş arama tamamen dikkatli olma ile alakalıdır. Ne yazdığınız ne söylediğiniz, nasıl başvurduğunuz ve işverenlere özelliklerinizi nasıl gösterdiğiniz konusunda nezaketli olanların bu yarışı daha kolay kazandığını söyleyebiliriz. Bu süreçte sadece mesleki yeterliliklerinizin olması yanında aksine iletişimsel becerilerinizin ve sosyal nezaketinizin de yüksek olması gerekmektedir.

1-Özgeçmişte çok fazla bilgi olması.

Başvurduğunuz pozisyona uygun olmayan bir hedefi özgeçmişinize yazmanıza gerek yok. 20 yıllık iş deneyiminize ek olarak boş zamanlarınızda ne yapmayı sevdiğinizi yazmanıza da gerek yok. İyi bir izlenim bırakmak için bir saniyeniz var ve bunu iyi kullanın.

2-Ön Yazı Mektubunda Çok Fazla Bilgi

İşverenin sizin kişisel nedenlerinizi veya neden sizin için bu işin çok iyi olacağını bilmesine gerek yok. İşverenin sizin şirket için ne yapabileceğinizi bilmesi yeterlidir. Eğer iş ararken hata yapmamak istiyorsanız ön yazı mektubunuzu iş için sizin neden doğru aday olduğunuz konusunda bilgilendirin, ön yazınızı kısa ve öz tutun.

3-Seçtiğiniz İş ve Özellikleriniz Arasında Bir Eşleşme Olmaması

İş ve aday arasında neredeyse mükemmel bir uyumun olması gereklidir. İş tanımını özelliklerinizle eşleştirmek için zaman ayırın. İşe alım yöneticisine neden iş için mükemmel aday olduğunuzu göstermek size bağlı.

4-Mülakat İçin Uygunsuz Giyinmek

Mülakata giderken şirketin iş yapısına uygun bir kıyafet seçimi her zaman etkileyici olur. Aşırı şık veya aşırı paspal giyinmekten kaçının. Şirketi ve işyerini araştırın. Gideceğiniz şirketin kıyafet yönetmeliği hakkında fikriniz yoksa sormaktan çekinmeyin.

5-Mülakatta Yanlış Şeyler Söylemek

Özgeçmiş ve ön yazı mektuplarında olduğu gibi, iş mülakatlarında da söylenmemesi gereken şeyler vardır. Mülakat tamamen sizin şirkete ne sunduğunuz ile alakalı olmalıdır. Cevaplarınızda dürüst ve samimi olmanız her şeyden önemlidir.

6-Referanslarınızın olmaması

İş ararken bir referans listenizin olması gerekir. İşverenler referans listesini kontrol ediyor olacaklar. Son saniyede onları bulmak için telaşa girmeyin.

Muhtemel işverenlerinize sunmak için bir referans listesi hazırlayın. Aynı zamanda özgeçmişinizde de bu listeyi bulundurun. Ya da işverenlere direkt verebileceğiniz ayrı bir liste de hazırlayabilirsiniz.

7-Teşekkür e-maili göndermemek.

İş mülakatından sonra takipte kalmak iyi bir izlenim bırakmanız için bir fırsat daha verir. İnsanlar takdirle karşılanmak isterler. Bu yüzden mülakat ardından telefon veya e-posta ile göndereceğiniz bir teşekkür notu iyi bir izlenim bırakmak için başka bir fırsat olacaktır. İş ararken yapılan hatalar konusunda en'ler arasına bunu da ekleyebilirim. Teşekkür epostası göndermek ne kadar zor olabilir ki?

https://www.iienstitu.com sayfasından alınmıştır.