BLOG

blog details thumb

HIZLI İŞ BULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN 10 KURAL NEDİR?

HIZLI İŞ BULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN 10 KURAL NEDİR?

 

1. HEDEFİNİZİ NET BİR ŞEKİLDE BELİRLEYİN.

Gerçekten yapabileceğiniz ve kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz iş alanlarını önce sizler kafanızda belirleyin. İş aramak uçsuz bucaksız bir yolculuktur. Siz kendi yetenek ve becerilerinizi önden belirlerseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

2. TUTARLI VE İSTİKRARLI OLDUĞUNUZU DİLE GETİRİN.

Bir kariyer seminerine katılıyorsanız, oraya ne için gittiğinizi biliyor olmalısınız. İş mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, belirli bir iş mi, yoksa herhangi bir iş mi? Sektörü bilen birkaç kişiyle tanışmak mı yoksa deneyimli birinin tavsiyelerini dinlemek mi istiyorsunuz? Biriyle sohbet etmeye başladığınızda konuşmayı istediğiniz yöne çekebilmeniz gerekiyor. Ne istediğinizi bilmezseniz amacınıza ulaşamazsınız. Yapacağınız işlerde tutarlı duruşunuz hızlı iş bulmanıza yardımcı olabilir.

3. TECRÜBELERİNİZ YAZILI BİR ÖZGEÇMİŞLE ELİNİZDE BULUNSUN.

Size yardımı dokunacak biriyle tanışıp daha sonra tekrar görüşmeyi kararlaştırdıktan sonra yanınızda hazır bir özgeçmiş bulundurmak sizi çok istekli gösterebilir. Yanınızda benzer nitelikte bir kartvizitinizde olabilir. Mesleğinizin ne olduğunu yazan ya da telefon ve mail hesabınızın üzerinizde bulunduğu bir belge ilgi çekici olabilir.

4. ANLAMSIZ BAZI E-MAİL HESAPLARI KULLANMAYIN.

Sizi arkadaşlarınız "delidumrul@..." veya aslanparcasıgs@... gibi adreslerinizle biliyor olabilir fakat iş ararken ciddi bir e-mail adresi kullanmalısınız. Örneğin bu adınız ve soyadınızdan oluşan bir e-mail adresi olabilir.

5. YAPTIĞINIZ GÖRÜŞMELERDE UKALA OLMAYIN.

Kariyer planlarınızdan söz ettiğiniz herkesi can kulağıyla dinleyin, insanlar öneride bulunarak yardım etmeye çalışır. Sizin bu konuda ne kadar bilgili olduğunuzu anlamalarına gerek yok. İhtiyacı olan sizsiniz ve bu noktada kendinizi hemen savunmaya geçmeyin.

6. İYİ GÖRÜNMEK HERZAMAN ÖNEMLİDİR.

Hedeflediğiniz sektördeki insanlarla tanışacağınız zaman iyi giyinmeye özen gösterin. İnsanların ellerini sağlam sıkın, dik durun, göz temasından kaçınmayın ve mümkün olan her şekilde saygılı davranın. Bunu mülakat için bir prova olarak görebilirsiniz, fakat unutmayın, kimse iyi görünmeyen adayları mülakata çağırmaz. Çağırsa bile sonrasında şansınız olmaz.

7. YAPABİLECEKLERİNİZİ VE KENDİNİZİ GÖSTERİN.

Sağlam iş ilişkileri olan başarılı insanlar sayısız insanla konuşur ve aralarından sadece diğerlerinden bir şekilde farklı olanları hatırlar. Kendine güvenen, tuttuğunu koparan bir insan imajı yaratın ve bir lider gibi davranın. Fakat sınırı da fazla aşmamaya özen gösterin, insanlara iddialı olduğunuzu göstermeye çalışıyorsunuz, itici olduğunuzu değil.

9. PASİF DAVRANMAYIN.

Eğer biri size "Maalesef, size uygun bildiğim bir iş yok" derse hemen arkanızı dönüp gitmeyin. "Peki iş piyasasının ne zaman canlanacağı hakkında bir fikriniz var mı?", "Bu meslekten başka kimleri tanıyorsunuz?", "Sizce benim bundan sonraki adımım ne olmalı?" gibi birkaç soru sorun. Bu gibi sorular gerçekten ilgili olduğunuzu gösterir ve karşınızdakinin önce aklına gelmeyen birkaç şeyi hatırlamasını sağlayabilir.

10. CİDDİYE ALDIĞINIZI GÖSTERİN.

İş aramak ciddi bir iştir, gerçekten mesai harcamak gerekir. Zaman sizin aleyhinize işler, süre uzadıkça kendinize güveniniz azalır, ümidiniz kırılır. Bir zaman hedefi belirleyin ve bu süreyi en iyi şekilde kullanmaya bakın. Ertelemeyin, üşenmeyin, nasıl olsa bulamam diye moralinizi bozup yerinizde oturmayın. Mutlaka sizi mutlu edecek bir iş bir yerlerde vardır, bulmak için aramanız gerekir.